Korduma Kippuvad Küsimused

Muruniitmisega alustame mai kuust. Muru niitmist tuleks alustada, kui muru on kasvanud 6-8cm pikkuseks. Kui niidate ise muru, siis enne niitmistöid tuleb teostada muruniiduki hooldus. Kindlasti peavad olema muruniiduki niiduterad esimestel niitmistel teravad, et värske muru ei saaks kahjustada.
Muruhoolduse alus on regulaarne muru niitmine. Korraga ei tohiks niita üle kolmandiku muru pikkusest, seega võiks niita pigem tihemini kui harvemini. Lisaks muru niitmisele tuleb aeg ajalt ka muru õhutada ning väetada. See on vajalik kuna muru peal käimine tihendab pinnast, mille tagajärjel ei pääse enam õhk, vesi ja toitained muru juurteni ning muru ei saa hästi kasvada. Õhutamise käigus tekitatakse pinnasesse augud, läbi mille saavad õhk, vesi ja toitained liikuda muru juurteni. Õhutamise järgselt on parim aeg väetamiseks, kuna just siis on pääs juurteni avatud.
Soovitame muru kogumise asemel multšimist. Miks? Multšimise käigus tükeldakse muru niidukorpuse sees mitu korda, nii et järele jääb ainult peenikene puru, mis maha langedes on murule naturaalseks väetiseks. Iganädalase multšimise puhul jääb niidutulem sama ilus nagu kogumisega, ainukese vahega, et muru ei vaja lisa väetamist.
Enamasti on põhjus aegunud bensiinis, mis on talveks paaki ja karburaatorisse jäänud. Osa kütusest aurub ja osa ummistab karburaatoris tüüsid vaigutaolise kihiga ära. Probleem võib olla ka ummistunud õhufiltris. Välistatud ei ole ka tahmunud süüteküünal või elektriline viga.
Jah. Nagu ka auto, nii ka iga sisepõlemismootoriga töötav töövahend vajab aeg-ajalt hooldust. Ei. Kui tellid muru niitmise meilt, siis sellega on kõik vajalik tehtud.
Muruniiduki hooldus on võtmesõna muruniiduki pikaajaliseks töötamiseks.

Teostada õlivahetus

Tuleb teha mootorile õlivahetus- Selleks lasta muruniiduk vana õliga soojaks käia, kuna õli läheb viskoossemaks ja tuleb kergemini välja. Õli välja laskmise kork võib vajada erivõtit. Sisse soovitatakse valada SAE 30 mootoriõli, kuid praktika näitab, et sobib ka tavaline SAE 10W40 mootoriõli.

Puhastada õhufilter

Puhastada või vahetada ja õlitada õhufilter. Kui tegu on svammist filtriga siis saab seda pesta. Soovitatavalt pesta Fairy vees, mitte bensiiniga, kuna bensiin võib filtri muredaks söövitada. Peale filtri pesemist ja kuivatamist, tuleb filter filtriõliga ära immutada, et ka peenemad tolmuosakesed mootorisse läbi filtri ei pääseks. Paberelemendi puhul võiks osta uue filtri.

Kontrollida süüteküünalt

Kui küünal on tahmunud ja on kahtlus et mootor ei käi ühtlaselt, tuleks ära vahetada ka süüteküünal.

Puhastada niidukorpus

Niidukorpus tuleb murujääkidest puhtaks teha, kuna happeline muru põhjustab korpuse roostetamist.

Teritada niidutera

Teritada niidutera. Peale teritamist tuleks vaadata kas tera jäi tasakaalu. Vastasel juhul võib niiduk hakata vibreerima ja tekitab ajapikku niidukorpusesse mõrasid sisse või kruvib vibratsioon muid mutreid lahti. Tasakaalu ajamiseks lüüa seina külge nael ja panna tera sinna rippuma. Kui üks terapool vajub alla, siis sealt poolt tuleks materjali vähemaks teritada. Korrata tegevust kuni tera on tasakaalus.
Muruniiduk lõpetab töölepingu ja tuleb uus soetada. Kui õli ei vahetata, jäävad mustuse ja mootori kulumisest tekkinud metalli osakesed õli sisse ja kulutavad mootorit veelgi efektiivsemalt. Tulemuseks on muruniiduk, mis ei lähe käima või on jõuetu niitmiseks. Lahendus oleks vahetada silinder ja kolb ära, kuid mõistlikum oleks juba uus mootor osta, sest ka juppide vahetus maksab omajagu ja ise tegemiseks see sobiv töö ei ole. Sageli ei ole uue mootori ostmisest kasu, kuna vana niidukorpus võib olla ka liialt roostes.
Murutaim koosneb 80% ulatuses veest. Kui on põuaperiood tuleks võimalusel muru kasta. Muru kuivamist põhjustab ka liiga suure osa murutaimest ära niitmine niitmiskorraga. Kui murutaimest lõigata korraga ära üle poole tema pikkusest, võib taim minna stressi ja ei suuda oma elujõudu taastada. Seetõttu ongi vajalik niita tihedamini ja nõnda võtta muru pikkusest iga niidukord vähem maha. Samuti nüride teradega niitmine rebib muru katki ja tekitab suure ohu muru kuivamisele.